Sfântul Ioan Gură de Aur: Nunta se face duminica

Photo of author

By Adrian Serban

În zilele noastre, aproape toate nunțile sunt organizate sâmbăta.

Pentru cei mai mulți oameni, aceasta este o simplă tradiție sau o alegere practică, justificată prin faptul că invitații sunt liberi în weekend, iar petrecerea poate continua până târziu în noapte. Totuși, puțini credincioși cunosc faptul că vechea rânduială a Bisericii era cu totul alta. În primele veacuri creștine și în tradiția liturgică autentică, Taina Cununiei era strâns legată de Sfânta Liturghie și era săvârșită în ziua Învierii Domnului, adică duminica.

Sfântul Ioan Gură de Aur, unul dintre cei mai mari dascăli ai Bisericii, arată limpede că nunta trebuie să fie o sărbătoare a lui Hristos, iar începutul vieții de familie să fie pecetluit prin participarea la Dumnezeiasca Liturghie și prin împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului. Din păcate, această rânduială s-a pierdut în mare măsură, iar cununia a fost despărțită de Liturghie, devenind adesea doar un moment festiv între alte evenimente ale zilei.

Merită, așadar, să redescoperim învățătura Sfinților Părinți și să înțelegem de ce duminica este cea mai potrivită zi pentru începerea vieții de familie.

Fiecare zi are o semnificație duhovnicească

În tradiția ortodoxă, zilele săptămânii nu sunt simple repere calendaristice, ci au o profundă încărcătură spirituală.

Lunea este închinată Sfinților Îngeri, marțea Sfinților Proroci, miercurea este zi de post în amintirea trădării Mântuitorului de către Iuda, joia este dedicată Sfinților Apostoli și Sfântului Ierarh Nicolae, vinerea este ziua Sfintei Cruci și a Pătimirilor Domnului, iar sâmbăta este ziua pomenirii celor adormiți.

Duminica însă este cu totul deosebită. Ea este Ziua Învierii lui Hristos, ziua biruinței asupra morții, ziua bucuriei și a vieții noi. Tocmai de aceea, începutul unei familii creștine se armonizează în chip firesc cu această zi sfântă.

Părintele Nicolae Tănase atrage atenția asupra unei întrebări care ar trebui să dea de gândit tuturor:

„Cum să faci nuntă în ziua morților și să-ți meargă bine?”

Întrebarea nu este una retorică, ci exprimă logica profundă a rânduielii bisericești. Dacă sâmbăta este dedicată rugăciunii pentru cei adormiți, iar duminica este sărbătoarea Învierii, atunci este firesc ca nunta, care simbolizează începutul unei vieți noi, să fie legată de ziua Învierii.

Cununia era unită cu Sfânta Liturghie

Astăzi, majoritatea credincioșilor percep cununia ca pe o slujbă separată, urmată imediat de fotografii și de petrecere. În vechime însă, lucrurile stăteau cu totul altfel.

Mirii posteau, se spovedeau, se rugau și se pregăteau sufletește pentru primirea Sfintei Împărtășanii. În ziua nunții participau la Sfânta Liturghie, iar Taina Cununiei era integrată în atmosfera euharistică a Bisericii.

Astfel, adevăratul început al căsniciei nu era dansul, masa festivă sau fotografiile, ci împărtășirea cu Hristos.

Această practică exprimă adevărul că familia nu este doar o înțelegere între doi oameni, ci o lucrare a harului lui Dumnezeu. Soții nu se unesc doar unul cu altul, ci se unesc împreună cu Hristos.

De aceea, Sfântul Apostol Pavel spune:

Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos şi în Biserică.(Efeseni 5, 32)

Căsătoria este o icoană a unirii dintre Hristos și Biserică, iar această unire își găsește cea mai deplină expresie în Dumnezeiasca Liturghie.

De ce s-au mutat nunțile sâmbăta?

Mutarea nunților în ziua de sâmbătă nu a avut la origine un motiv teologic, ci unul practic.

În timp, oamenii au început să organizeze petrecerile sâmbăta pentru ca invitații să fie liberi duminica. Însă această schimbare a avut și un efect nedorit.

Părintele Nicolae Tănase observă cu durere că astfel mulți credincioși lipsesc de la Sfânta Liturghie de duminică, fiind obosiți după petrecerea din noaptea precedentă sau chiar continuând distracția până dimineața.

În loc ca nunta să conducă spre Hristos, ea ajunge uneori să îndepărteze atât mirii, cât și invitații de centrul vieții creștine: Dumnezeiasca Liturghie.

Aceasta reprezintă o inversare a priorităților.

Duminica nu este doar o zi liberă, ci ziua Domnului. Ea este timpul în care întreaga comunitate se adună pentru a-L întâlni pe Hristos Cel Înviat.

Dacă nunta umbrește participarea la Liturghie, atunci scopul ei spiritual este grav afectat.

Învierea, temelia oricărei familii

Duminica nu este aleasă întâmplător pentru cununie.

Prin Învierea Sa, Hristos a biruit păcatul și moartea, redeschizând oamenilor calea către Împărăția lui Dumnezeu. Orice familie creștină este chemată să trăiască din această putere a Învierii.

Căsnicia nu este lipsită de încercări. Vor exista boli, necazuri, lipsuri materiale, neînțelegeri și multe alte provocări. Dacă însă familia își începe drumul în Hristos și rămâne unită cu El, toate acestea pot deveni prilej de maturizare și sfințire.

Domnul Însuși spune:

Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. (Ioan 15, 5)

Acest cuvânt este valabil și pentru familie. Dragostea omenească, oricât de sinceră ar fi, are nevoie permanentă de harul lui Dumnezeu pentru a rămâne vie și roditoare.

O nuntă creștină înseamnă mai mult decât o petrecere

Din păcate, pentru mulți tineri pregătirea nunții înseamnă alegerea restaurantului, a formației, a meniului, a rochiilor și a decorului.

Pregătirea sufletească este adesea trecută pe plan secund.

Totuși, Biserica ne învață că adevărata frumusețe a nunții începe în inimă.

Mirii sunt chemați să postească, să se spovedească, să se împace cu toți, să se roage și să primească Sfânta Împărtășanie.

Aceste lucruri valorează infinit mai mult decât orice decor sau artificiu.

O petrecere, oricât de frumoasă, durează câteva ore.

Harul primit în Taina Cununiei poate însoți întreaga viață.

De aceea, preocuparea principală nu ar trebui să fie impresia lăsată invitaților, ci binecuvântarea lui Dumnezeu asupra noii familii.

Rânduiala care pune familia sub binecuvântarea lui Dumnezeu

Nu toate parohiile mai păstrează vechea rânduială, iar condițiile sociale sunt diferite de cele din primele secole creștine. Totuși, învățătura Sfântului Ioan Gură de Aur rămâne actuală.

Ea ne amintește că centrul nunții nu este petrecerea, ci Hristos.

Chiar dacă, din diferite motive, cununia este oficiată într-o altă zi, mirii nu ar trebui să uite că începutul vieții lor trebuie să fie în Biserică, în rugăciune și în comuniune cu Dumnezeu.

Idealul rămâne acela de a lega Taina Cununiei de Sfânta Liturghie și de Sfânta Împărtășanie, așa cum făceau creștinii din vechime.

În acest fel, familia își așază încă de la început temelia pe Hristos, Care este „piatra cea din capul unghiului”.

Sfântul Ioan Gură de Aur ne oferă o perspectivă profundă asupra căsătoriei, foarte diferită de mentalitatea contemporană

El nu privește nunta ca pe un eveniment social, ci ca pe o adevărată lucrare liturgică, strâns unită cu Sfânta Liturghie și cu Sfânta Împărtășanie.

Duminica, Ziua Învierii, este cea mai potrivită zi pentru începutul unei noi familii, deoarece întreaga existență creștină își găsește izvorul în Hristos Cel Înviat. Atunci când mirii își încep căsnicia în Biserică, prin rugăciune, spovedanie și împărtășire, ei pun temelia unei vieți de familie binecuvântate.

Poate că nu întotdeauna împrejurările permit păstrarea vechii rânduieli, însă mesajul rămâne neschimbat: nicio organizare, nicio tradiție și nicio petrecere nu trebuie să fie mai importante decât întâlnirea cu Hristos la Sfânta Liturghie. O familie care Îl pune pe Dumnezeu pe primul loc va avea întotdeauna cea mai sigură temelie pentru iubire, unitate și mântuire.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!