VIDEO. România – Lituania 3-1. Mitriță renaște, Hagi ajută echipa

Photo of author

By Alexandru Stancu

românia lituania

Naționala de fotbal a României a obținut o victorie cu emoții împotriva Lituaniei, cu scorul de 3-1, în meciul disputat luni seara pe Stadionul Steaua din București, în cadrul Grupei C2 a Ligii Națiunilor. România a debutat cu dreptul în sezonul 2024/2025 al competiției, acumulând șase puncte din primele două meciuri.

Victoria este un început bun pentru echipa antrenată de Mircea Lucescu, care își propune să continue parcursul pozitiv în următoarele meciuri. România va întâlni Cipru și din nou Lituania, pe 12 și 15 octombrie, ambele partide urmând să se joace în deplasare.

Golurile au fost marcate de Mihăilă, minutul 4, Răzvan Marin, minutul 87 – reușind să înscrie dintr-un penalty scos de Ianis Hagi, iar Alex Mitriță revine cu gol la naționala României, minutul 90+2.

Performanțele din Liga Națiunilor 2024/25 vor avea un impact direct asupra calificării pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câștigătoare de grupe din Liga Națiunilor, care nu se vor califica direct prin preliminariile europene, vor participa la meciurile de baraj, alături de echipele clasate pe locul doi în grupele preliminare.

Aceste baraje vor fi formate din patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, disputate în sistem semifinale-finală. Din aceste baraje, se vor decide ultimele patru echipe europene care vor participa la Cupa Mondială din Statele Unite, Mexic și Canada.

La scurt timp după meci, selecționerul Mircea Lucescu a oferit câteva declarații.

„A fost un meci foarte greu, ştiam lucrul ăsta pentru că am jucat împotriva unei echipe cu nişte calități fizice net superioare nouă, calități ale unui popor baltic. Dar m-au surprins că au avut şi un joc bun de posesie şi construcție. Noi ar fi trebuit să răspundem cu un joc rapid pe spații mici, dar nu s-a putut din cauza stării gazonului. Terenul a fost mizerabil. Pentru o echipă care pune totul pe tehnica pasei e foarte greu pe un asemenea teren.

Pentru că apar greşeli din cauza terenului, iar jucătorii suferă şi se enervează. În repriza a doua am încercat să schimbăm şi de data asta, față de meciul precedent, jucătorii de rezervă au fost excelenți. Ei au contribuit decisiv la câştigarea meciului. Mă refer la Hagi, Alibec, dar mai ales la Mitriță, care prin intrarea lui, prin driblingurile şi pasele lui a dat încredere tuturor.

El a stimulat toată echipa. Finalul de joc a fost în favoarea noastră. Am avut şi noroc pentru că analizele VAR ne-au dat nouă dreptate. Sunt 3 puncte foarte importante. Sigur, încă sunt probleme, nu se pot schimba peste noapte lucrurile. Pentru mine construcția jocului e o problemă foarte serioasă, jucătorii încă nu se mişcă de aşa natură încât să avem superioritate netă la mijlocul terenului”, a spus tehnicianul.

„Terenul ne-a dezavantajat teribil astăzi. A fost execrabil, sper să nu ne mai întoarcem aici pe asemenea terenuri dacă nu le pun la punct. Pentru că există şi Craiova unde se poate juca, există Cluj, există Arena Națională… nu e obligatoriu să jucăm toate meciurile în Bucureşti. Asta e echipa națională şi trebuie să joace în toată țara„, a mai spus „Il Luce”.

„Mitriță a venit la mine după gol… ce i-am spus, rămâne între noi. El mi-a zis când am vorbit prima oară că de doi ani îşi dorea să revină la națională şi acum mi-a mulțumit.

El a spus că nu va mai face niciodată opoziție, nu va mai zice nimic dacă joacă sau nu. Vrea să fie cât mai mult timp la națională, indiferent din ce postură. El e un jucător mai recalcitrant, mai greu de stimulat şi m-a ajutat şi Răzvan în legătură cu el, mi-a dat nişte sfaturi şi văd că lucrurile sunt bune. Ne ajutăm pentru că suntem tată şi fiu”, a mai spus Lucescu.