Spania – Anglia 2-1. Lamine Yamal, alături de trupa care a cucerit finala EURO 2024, la doar 17 ani

Photo of author

By Alexandru Stancu

spania anglia

Spania a cucerit al patrulea său titlu european după ce a învins Anglia cu scorul de 2-1 în finala EURO 2024. Meciul, disputat într-o atmosferă electrizantă, a fost marcat de momente de tensiune și spectaculozitate pe parcursul celor 90 de minute.

După o primă repriză echilibrată, fără goluri, Spania a deschis scorul imediat la începutul celei de-a doua reprize. Nico Williams a marcat în minutul 46, oferindu-le spaniolilor un avantaj crucial.

Anglia a revenit în forță și a reușit egalarea în minutul 73 prin Cold Palmer, care a înscris un gol spectaculos cu o „torpilă” de la distanță, la doar trei minute după ce a fost introdus pe teren.

Cu scorul egal și timpul scurgându-se rapid, Spania a continuat să atace în căutarea golului victoriei. Eforturile lor au fost răsplătite în minutul 86, când Mikel Oyarzabal a marcat golul decisiv, aducând Spania în avantaj.

Această victorie marchează al patrulea succes al Spaniei la Campionatul European, după triumfurile din 1964, 2008 și 2012. Ultimul trofeu european fusese cucerit în urmă cu 12 ani, la EURO 2012.

Spania a demonstrat încă o dată calitatea și forța sa în fotbalul european, consolidându-și statutul de una dintre cele mai de succes națiuni din istoria competiției.

Spania are o istorie remarcabilă în ceea ce privește participările la Campionatele Europene de Fotbal (Euro), fiind una dintre cele mai de succes echipe naționale din istoria competiției. De-a lungul anilor, Spania a reușit să își consolideze reputația de putere fotbalistică europeană, câștigând de trei ori titlul de campioană europeană.

Primii ani și primul titlu (1964)

Spania a participat pentru prima dată la Campionatul European de Fotbal în 1964, găzduind turneul final. Acesta a fost al doilea Campionat European din istorie și a avut loc într-un format cu doar patru echipe în faza finală. Echipa națională a Spaniei, condusă de selecționerul José Villalonga, a reușit să câștige primul său titlu european, învingând Uniunea Sovietică cu 2-1 în finală, într-un meci disputat pe Stadionul Santiago Bernabéu din Madrid.

Anii ’80 și ’90: participări constante, dar fără succes

După succesul din 1964, Spania a avut dificultăți în a repeta performanța. În anii ’80 și ’90, echipa națională a avut participări constante la turneele finale, dar nu a reușit să treacă de fazele eliminatorii. La Euro 1984, Spania a ajuns în finală, dar a pierdut în fața Franței cu 2-0. Turneele din 1988, 1992 și 1996 au fost mai puțin fructuoase, Spania nereușind să ajungă mai departe de sferturile de finală.

Era de aur: două titluri consecutive (2008 și 2012)

Începând cu Euro 2008, Spania a intrat într-o perioadă de aur, sub conducerea antrenorului Luis Aragonés. Echipa națională a adoptat un stil de joc bazat pe posesie și pase scurte, cunoscut sub numele de „tiki-taka”. La Euro 2008, Spania a câștigat al doilea său titlu european, învingând Germania cu 1-0 în finală, datorită unui gol marcat de Fernando Torres.

Succesul a continuat la Euro 2012, unde Spania, sub conducerea lui Vicente del Bosque, a devenit prima echipă din istorie care a reușit să câștige două titluri europene consecutive. În finala de la Kiev, Spania a învins Italia cu un categoric 4-0, stabilind un nou standard de excelență în fotbalul european. Acest succes a venit după ce Spania câștigase și Cupa Mondială din 2010, completând o trilogie de titluri majore în doar patru ani.

Euro 2016 și Euro 2020: fluctuații de performanță

După perioada de glorie, Spania a avut rezultate mixte la turneele europene. La Euro 2016, echipa a fost eliminată în optimile de finală de Italia, într-o reeditare a finalei din 2012. La Euro 2020, disputat în 2021 din cauza pandemiei de COVID-19, Spania a ajuns în semifinale, dar a fost eliminată de Italia la loviturile de departajare, într-un meci dramatic desfășurat la Londra.