„U” Cluj – Universitatea Craiova 1-1. Mihai Rotaru reacționează

Photo of author

By Alexandru Stancu

"u" cluj - universitatea craiova

Meciul dintre U Cluj și Universitatea Craiova din etapa a 10-a a SuperLigii s-a încheiat la egalitate, 1-1.

„Șepcile Roșii” au deschis scorul în minutul 38, printr-o lovitură de cap a lui Thiam, la un corner executat de Dan Nistor. Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în repriza a doua, când șutul lui Oshima a fost deviat de Simion, ducând la scorul final.

În urma acestui rezultat, „U” Cluj rămâne neînvinsă și se menține în fruntea SuperLigii, cu 22 de puncte, având un avans de 5 puncte față de Oțelul Galați, care are un meci mai puțin disputat. Universitatea Craiova ocupă locul 4, cu 16 puncte, însă se confruntă cu o serie mai puțin favorabilă, cu două egaluri și două înfrângeri în ultimele patru etape.

Mihai Rotaru, patronul Craiovei, a reiterat încrederea sa în antrenorul Costel Gâlcă, în ciuda rezultatelor recente mai slabe, apreciind munca depusă de acesta.

Gâlcă face o treabă bună, a avut o medie foarte bună până acum patru etape. Hai să scoatem Clujul, că este liderul de moment.

Să faci egal la ei, în condițiile în care au bătut CFR, Rapid și au făcut egal cu FCSB, e un rezultat care nici nu te bucură, nici nu te întristează.

Dacă până acum 4 meciuri avea medie de peste două puncte pe meci, trebuie să vedem și partea bună. Nu putem acum după 3 meciuri să spunem că nu mai suntem mulţumiţi”, a transmis Mihai Rotaru, potrivit Digisport.

Bancu a reacționat și el

„Este bine că nu am pierdut. Am întâlnit liderul, o echipă neînvinsă.

Speram la o victorie, nu sunt mulțumit de egal. La cum au decurs lucrurile, rezultatul este echitabil. Iar ne-am trezit târziu, în a doua repriză.

De trei meciuri avem doar un punct, am intrat timorați.

A doua repriză nu aveam ce să mai pierdem, era deja 1-0 pentru Cluj, dar am jucat mai bine în repriza a doua.

Este un campionat dificil. Trebuie să mai lucrăm la anumite faze. Iar am primit gol, ceea ce nu este bine. Apărarea câștigă campionatul. Sper să ne revenim cât mai repede.”, a declarat Bancu.

Universitatea Craiova, cunoscută și sub numele de Clubul Sportiv Universitatea Craiova, este unul dintre cele mai importante cluburi de fotbal din România, cu o istorie bogată și o bază de fani pasionați. Fondat în anul 1948, clubul a avut un impact semnificativ asupra fotbalului românesc, câștigând multiple trofee naționale și reușind performanțe notabile în competițiile europene.

Universitatea Craiova a fost fondată ca echipa reprezentativă a Universității din Craiova, fiind legată inițial de mediul academic. În anii ’70 și ’80, echipa a atins apogeul, fiind cunoscută sub numele de „Craiova Maxima”. Această perioadă de glorie a fost marcată de o generație extraordinară de jucători care a dominat fotbalul românesc și a impresionat în Europa.

Printre realizările remarcabile din această perioadă se numără:

• Câștigarea a patru titluri de campioană a României (1974, 1980, 1981 și 1991);
  • Câștigarea a șapte Cupe ale României;
  • Parcursul impresionant în Cupa UEFA din sezonul 1982-1983, când echipa a ajuns în semifinalele competiției, fiind eliminată de Benfica Lisabona.

VEZI ȘI – Miriam Bulgaru, sponsor surpriză: Pescobar îi oferă 30.000 de euro pe an