Turul Franței. Mark Cavendish stabilește un nou record mondial

Photo of author

By Alexandru Stancu

Mark Cavendish

Britanicul Mark Cavendish (39 de ani) a câștigat etapa a 5-a a Turului Franței, desfășurată pe distanța de 177,4 km între Saint-Jean-de-Maurienne și Saint Vulbas. Cu această victorie, Cavendish a depășit recordul de etape câștigate în Marea Buclă, ajungând la 35 de victorii, față de cele 34 deținute de legendarul Eddy Merckx.

Competiția de miercuri a fost marcată de un sprint masiv la final, în care Cavendish, reprezentând echipa Astana-Qazaqstan, i-a depășit pe Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) și Alexander Kristoff (Uno-X Mobility).

Cavendish, care își anunțase retragerea anul trecut, a revenit în plutonul profesionist după ce s-a recuperat complet în urma unei accidentări. Echipa Astana i-a oferit oportunitatea de a-și atinge acest record mult dorit. Britanicul a avut un început dificil în actualul Tur al Franței, suferind în Apenini, când competiția a traversat Italia, dar a demonstrat o formă impecabilă în etapa de astăzi, confirmându-și locul în istoria ciclismului.

Mark Cavendish, cunoscut și sub porecla „Manx Missile”, este unul dintre cei mai prolifici și talentați cicliști ai generației sale. Născut pe 21 mai 1985 în Douglas, Insula Man, Cavendish și-a construit o carieră impresionantă în ciclismul de șosea, devenind o figură iconică în acest sport.

Cavendish a început să pedaleze la o vârstă fragedă și a arătat rapid un talent deosebit pentru sprint. Primele sale succese au venit în competițiile de ciclism pe pistă, unde a câștigat mai multe medalii la Campionatele Mondiale. Cu toate acestea, adevărata sa pasiune și-a găsit expresia pe șosea, unde a devenit rapid cunoscut pentru abilitatea sa de a câștiga etape în cursele de mare anvergură.

Mark Cavendish a debutat în ciclismul profesionist în 2005, când s-a alăturat echipei Continental Team Sparkasse. Cu toate acestea, cariera sa a luat avânt cu adevărat în 2006, când a semnat cu echipa T-Mobile. În următorii ani, Cavendish a devenit unul dintre cei mai respectați sprinteri din lume.

Una dintre cele mai notabile realizări ale lui Cavendish este performanța sa în Turul Franței, unde a câștigat un număr impresionant de etape. În 2021, el a egalat recordul de 34 de victorii de etapă, deținut de legendarul Eddy Merckx, consolidându-și astfel statutul de legendă a ciclismului.

Pe lângă succesele din Turul Franței, Cavendish a obținut victorii importante și în alte mari tururi, cum ar fi Giro d’Italia și Vuelta a España. De asemenea, el a câștigat și titluri la Campionatele Mondiale de Ciclism pe Șosea, inclusiv medalia de aur la proba de fond în 2011.

Cavendish a fost, de asemenea, decorat cu numeroase premii și distincții pentru contribuțiile sale la sport. În 2012, a fost numit Comandor al Ordinului Imperiului Britanic (CBE) pentru serviciile aduse ciclismului.

Cunoscut pentru viteza sa incredibilă și tehnica de sprint impecabilă, Cavendish este un maestru al poziționării în pluton. El știe exact când și unde să se plaseze pentru a-și maximiza șansele de victorie în sprinturile de final. Această abilitate, combinată cu o determinare feroce și o etică de muncă riguroasă, l-a ajutat să-și mențină forma de top pe parcursul carierei.