Rezultate Liga Campionilor. Bayern face scorul serii

Photo of author

By Alexandru Stancu

liga campionilor champions league

Bayern Munchen a înregistrat o victorie zdrobitoare în prima etapă din Liga Campionilor, în noul format, învingând Dinamo Zagreb cu 9-2 pe Allianz Arena.

În prima repriză, Bayern a marcat trei goluri, iar în a doua a continuat să domine, cu opt reușite în total. Harry Kane a fost vedeta meciului, înscriind de patru ori, dintre care trei din penalty. Michael Olise a reușit o dublă, iar Raphael Guerreiro, Leroy Sane și Leon Goretzka au contribuit fiecare cu câte un gol.

Dinamo Zagreb, deși condusă la pauză cu 3-0, a avut un moment de revenire la începutul reprizei secunde, marcând rapid două goluri consecutive prin Bruno Petkovic și Takuya Ogiwara. Cu toate acestea, bavarezii au continuat să își impună superioritatea.

În alte meciuri, Real Madrid a câștigat cu 3-1 împotriva lui VfB Stuttgart, într-un meci mai echilibrat decât sugerează scorul. Madrilenii au deschis scorul rapid în repriza a doua prin Kylian Mbappe, dar au fost egalați de Deniz Undav. Antonio Rudiger și tânărul Endrick au marcat golurile victoriei pentru Real Madrid.

Liverpool s-a impus cu 3-1 pe San Siro în fața lui AC Milan, după ce Christian Pulisic a deschis scorul pentru italieni. Fundașii Ibrahima Konate și Virgil van Dijk au întors scorul înainte de pauză, iar Dominik Szoboszlai a parafat victoria.

Sporting Lisabona a învins Lille cu 2-0, profitând și de faptul că francezii au evoluat în inferioritate numerică mai bine de o repriză.

• Sporting Lisabona – Lille 2-0

Liga Campionilor UEFA este una dintre cele mai prestigioase competiții din fotbalul mondial, fiind considerată apogeul performanței la nivel de cluburi în Europa. Înființată în 1955, sub denumirea de Cupa Campionilor Europeni, competiția a evoluat de-a lungul decadelor într-un turneu de elită care atrage atenția milioanelor de fani din întreaga lume.

În primele sale forme, Cupa Campionilor Europeni era un turneu eliminatoriu rezervat echipelor campioane din fiecare țară afiliată la UEFA. Primul sezon a avut loc în 1955-1956, iar Real Madrid a devenit primul câștigător, începând o eră de dominație în care clubul spaniol a câștigat cinci titluri consecutive până în 1960. În această perioadă, Real Madrid, cu jucători precum Alfredo Di Stéfano și Ferenc Puskás, și-a consolidat statutul de echipă legendară.

Competiția era organizată în format knock-out, iar finalele erau un moment culminant al sezonului fotbalistic european. Printre cele mai memorabile echipe care au triumfat în această perioadă se numără Benfica, AC Milan și Ajax, cluburi care au influențat istoria fotbalului european.

În 1992, competiția a suferit o transformare majoră, fiind redenumită Liga Campionilor UEFA. Aceasta a adus un nou format, care includea faze grupelor și o implicare mai largă a echipelor din diverse țări europene, nu doar a campioanelor. Începând din acest moment, Liga Campionilor a devenit nu doar un turneu al campioanelor, ci și al echipelor de top din ligile importante.

Prima echipă care a câștigat noul format a fost Olympique de Marseille în sezonul 1992-1993. În următoarele decenii, competiția a devenit și mai atractivă, având în centrul atenției echipe legendare precum AC Milan, Manchester United, Barcelona, Bayern Munchen și, bineînțeles, Real Madrid, care a continuat să își adauge numeroase titluri la palmares.

De-a lungul anilor 2000 și 2010, Liga Campionilor a devenit cel mai râvnit trofeu la nivel de cluburi din lume. Echipe ca Barcelona lui Lionel Messi, Manchester United a lui Sir Alex Ferguson și Real Madrid condus de Zinedine Zidane au marcat această perioadă cu performanțe impresionante. În mod special, Real Madrid a devenit singura echipă din istoria modernă care a câștigat competiția de trei ori consecutiv (2016, 2017, 2018), sub conducerea lui Zidane.

Alte momente memorabile includ triumful lui Liverpool în 2005, în finala de la Istanbul împotriva AC Milan, considerată una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istorie, și succesul lui Chelsea în 2012 și 2021.