Real Madrid – Atalanta. „Galacticii” câștigă Supercupa Europei

Photo of author

By Alexandru Stancu

real madrid - atalanta

Real Madrid a câștigat pentru a șasea oară Supercupa Europei, după ce a învins echipa Atalanta Bergamo cu scorul de 2-0 pe Stadionul Național din Varșovia.

Real Madrid – Atalanta 2-0

Golurile victoriei au fost marcate de Federico Valverde în minutul 59 și de Kylian Mbappé în minutul 68, acesta fiind și debutul său pentru Real Madrid. Cu această victorie, Real Madrid devine prima echipă care câștigă Supercupa Europei de șase ori (2002, 2014, 2016, 2017, 2022, 2024).

În prima repriză, madrilenii au avut o posesie mai bună, dar Atalanta a fost echipa mai periculoasă, având câteva ocazii importante.

Lookman a fost primul care l-a pus la încercare pe portarul Courtois, iar Eder Militao a deviat o minge care a lovit bara transversală. În cele din urmă, experiența și eficiența celor de la Real Madrid au făcut diferența, aducându-le un nou trofeu european.

A doua repriză s-a decis câștigătoarea. Valverde a deschis scorul în minutul 59, iar Mbappe a marcat la debut, în minutul 68, iar Real a câștigat Supercupa Europei.

Supercupa Europei este una dintre cele mai prestigioase competiții de fotbal de pe continent, aducând față în față două dintre cele mai puternice echipe de club din Europa. Organizat anual de Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal (UEFA), acest eveniment reunește câștigătoarele celor mai importante competiții europene intercluburi: Liga Campionilor și Liga Europa. Supercupa Europei este văzută ca o oportunitate de a evalua forța echipelor în debutul noului sezon și de a stabili, într-un mod spectaculos, supremația europeană la nivel de cluburi.

Supercupa Europei a fost fondată în 1972, la inițiativa jurnalistului olandez Anton Witkamp, care a propus o confruntare între câștigătoarea Cupei Campionilor Europeni (precursorul actualei Ligi a Campionilor) și cea a Cupei Cupelor, o competiție care a fost ulterior desființată. Prima ediție oficială a avut loc în 1973, când Ajax Amsterdam a învins-o pe AC Milan în dublă manșă. În 1999, după desființarea Cupei Cupelor, UEFA a decis ca Supercupa Europei să fie disputată între câștigătoarea Ligii Campionilor și cea a Cupei UEFA (în prezent, Liga Europa).

De-a lungul anilor, formatul competiției a suferit mai multe modificări. Inițial, Supercupa Europei era jucată în dublă manșă, fiecare echipă disputând un meci pe teren propriu. Începând cu 1998, competiția a fost redusă la un singur meci, jucat pe un teren neutru. Până în 2012, Supercupa Europei se desfășura exclusiv pe Stadionul Louis II din Monaco, dar din 2013, UEFA a decis ca meciul să fie găzduit anual de un alt oraș european, pentru a crește atractivitatea și accesibilitatea evenimentului.

Supercupa Europei reprezintă mult mai mult decât un simplu trofeu în palmaresul echipelor participante. Aceasta simbolizează întâlnirea celor mai de succes echipe din sezonul precedent și oferă o scenă unde cluburile își pot demonstra forța înainte de începerea campaniilor naționale și internaționale. Fiind un meci între câștigătorii celor mai importante două competiții europene, Supercupa atrage atenția fanilor din întreaga lume, fiind transmisă în direct în numeroase țări.

Pe lângă importanța sportivă, Supercupa Europei are și o semnificație economică și de marketing pentru cluburile implicate. Este o oportunitate pentru echipe de a-și consolida brandul la nivel global, de a atrage noi sponsori și de a genera venituri suplimentare din drepturile de televizare și vânzările de bilete.