Rapid Bucureşti și CFR Cluj au terminat partida la egalitate

Photo of author

By Alexandru Stancu

rapid bucurești cfr cluj rrahmani neil lennon

Sâmbătă seara, CFR Cluj a obținut un rezultat de egalitate în deplasare, remizând 2-2 cu Rapid București în etapa a doua a Superligii României. Meciul disputat pe stadionul din Giulești a fost marcat de momente de intensitate și emoție, având parte de câteva răsturnări de situație dramatice.

Rapid București și CFR Cluj încheie la egalitate după un meci dramatic în Superligă

Primul gol al meciului a fost marcat de Rapid prin Albion Rrahmani în minutul 26, dar reușita a fost anulată din cauza unei poziții de ofsaid. Echipa gazdă a continuat să caute deschiderea scorului, lovind bara prin Burmaz în minutul 23 și având alte ocazii, dar prima repriză s-a încheiat cu un avantaj pentru CFR Cluj.

Daniel Bîrligea a reușit să deschidă scorul pentru clujeni în minutul 28, după o pasă de la Deac, trimițând balonul la colțul lung.

În partea a doua, meciul a continuat să fie extrem de dinamic. Portarul clujean, Răzvan Sava, a comis un fault în careu asupra lui Petrila, iar arbitrul Istvan Kovacs a dictat penalty. Rrahmani a executat lovitura de pedeapsă și a egalat pentru Rapid în minutul 54.

Cu toate acestea, în minutul 68, Albion Rrahmani s-a accidentat grav în urma unei intrări dure a lui Boben și a fost înlocuit, părăsind terenul în lacrimi.

Înlocuitorul său, Timotej Jambor, a avut o dublă ocazie în minutul 72, dar a ratat ambele șanse de a aduce Rapid în avantaj. Prima sa șut a fost respins de Răzvan Sava, iar al doilea a fost trimis peste poartă.

CFR Cluj a profitat de ocaziile ratate ale adversarilor și a reușit să recupereze avantajul. Tachtsidis a centrat din prima în fața porții, iar Peter Michael a înscris cu o lovitură de cap în minutul 75, readucându-și echipa în avantaj. Cu toate acestea, meciul a avut un final dramatic.

În minutul 89, Răzvan Sava a avut o intervenție spectaculoasă, respingând un șut de la Ignat. Dar Rapid a reușit să egaleze în ultimele secunde ale prelungirilor. În minutul 90+7, Gojkovic a centrat, Iacob a pasat cu capul în centrul careului, iar Jambor i-a oferit mingea lui Hasani, care a înscris la ultima fază, stabilind rezultatul final de 2-2.

Acest meci a fost unul plin de intensitate și momente emoționante, iar ambele echipe vor analiza cu atenție atât ocaziile ratate, cât și cele convertite, în perspectiva meciurilor viitoare din Superligă.

CFR Cluj și Rapid București sunt două dintre cele mai prestigioase echipe de fotbal din România, fiecare cu o istorie bogată și o fanbase dedicată. Rivalitatea dintre cele două cluburi a devenit una dintre cele mai intense din fotbalul românesc, oferind meciuri memorabile și momente de neuitat pentru suporteri.

CFR Cluj, fondat în 1907, a cunoscut o ascensiune impresionantă în ultimele două decenii. Echipa din Cluj-Napoca a dominat fotbalul românesc, câștigând multiple titluri de campioană și participând constant în competițiile europene. Succesul clubului se datorează în mare parte unei gestionări eficiente și a unor investiții substanțiale în jucători și infrastructură. CFR Cluj este cunoscută pentru stilul său de joc organizat și pentru capacitatea de a atrage talente de valoare.

De cealaltă parte, Rapid București, înființat în 1923, are o istorie de succes similară și o tradiție bogată în fotbalul românesc. Echipa din capitală a câștigat numeroase titluri de campioană și cupe, fiind recunoscută pentru spiritul său combativ și pentru suportul pasionat al fanilor. Rapidul a fost o forță de temut în anii ’90 și începutul anilor 2000, dar a întâmpinat diverse dificultăți în ultimii ani, inclusiv retragerea din competițiile de elită și probleme financiare. Cu toate acestea, echipa rămâne una dintre cele mai iubite din România, având un public extrem de loial.