Lituania – România. Cine arbitrează meciul și unde se poate vedea la TV

Photo of author

By Alexandru Stancu

Lituania - România / România - Lituania

Naționala de fotbal a României a obținut o victorie concludentă în partida cu Cipru, încheiată cu scorul de 3-0, în cadrul grupei C2 a Ligii Națiunilor.

Golurile au fost marcate de Dennis Man în minutul 16, Răzvan Marin în minutul 25 și Radu Dragușin în minutul 36, consolidând astfel performanța echipei antrenate de Mircea Lucescu.

Imediat după meci, Mircea Lucescu și jucătorii naționalei au reacționat.

”Am făcut o foarte bună primă repriză, excelentă, 3-0 nici nu prea reflectă realitatea. Am mai avut două-trei ocazii. Ne-am apărat foarte bine, foarte compact, extraordinar de decişi (au fost) jucătorii noştri în duelurile individuale, şi ne-am creat ocazii de gol. Am controlat jocul şi asta este important. Am impus un anume stil de joc care este aproape de ceea ce făceam noi cu mulţi ani înainte şi din acest punct de vedere am fost foarte eficienţi. Victoria este victorie, urmează un alt meci foarte dificil, contează foarte mult cum îi recuperăm pe aceşti jucători, mai ales că terenul a fost foarte moale, iar acolo ne aşteaptă un teren greu. Ne pare rău că l-am pierdut pe Bancu pentru acest meci. Îmi pare bine pentru băieţi că au înlănţuit trei victorii, ceea ce înseamnă foarte mult. E un lucru deosebit. Acum meciul ăsta a trecut, urmează un alt meci, la fel de important”, a declarat Lucescu la Prima TV.

„Cred că ne-am făcut meciul destul de uşor, am reuşit să dăm trei goluri în prima repriză şi asta ne-a ajutat foarte mult. În a doua am scăzut puţin ritmul şi asta aşa au reuşit să pună ei un pic controlul pe joc, dar sunt fericit pentru că am reuşit să obţinem aceste trei puncte.Mergem în Lituania cu gândul să câştigăm alte trei puncte, cred că vom câştiga aceste trei puncte. Bineînţeles că ne dorim să mergem la un Campionat Mondial, asta ne-a făcut să ajungem în acest punct, maturitatea pe care am căpătat-o, experienţa de-a lungul timpului şi asta ne face să câştigăm meciuri. Nu cred că s-a întâmplat de foarte mult timp la echipa naţională să câştigăm trei meciuri la rând, chiar dacă nu sunt cele mai puternice echipe. Dar cred că pentru moralul nostru ajută, sperăm să o ţinem tot aşa şi după Nations League să fim pregătiţi din toate punctele de vedere pentru calificarea la Mondiale”, a declarat Marin, la Prima TV.

„Nu ştiu dacă neapărat mă motivez la loviturile de la 11 metri, reuşesc să menţin concentrarea la un nivel foarte înalt, lucrez mental din punctul ăsta de vedere, analizez portarii şi mă bucur că reuşesc de fiecare dată să marchez. Cu siguranţă că va veni şi un moment în care voi rata, dar sper să fie cât mai târziu posibil. Sunt fericit că pot să îmi ajut echipa să câştige, asta este cel mai important”, a mai spus Răzvan Marin.

Lituania – România

În continuare, „Tricolorii” se pregătesc pentru meciul cu Lituania, programat pentru marți, 15 octombrie, de la ora 20:45. Partida Lituania – România va fi oficiată de arbitrul scoțian Nicholas Walsh, care va fi asistat de Graeme Stewart și Calum Spence. De asemenea, Christopher Graham va fi arbitrul de rezervă.

Această confruntare reprezintă o oportunitate importantă pentru România de a-și menține poziția de lider în grupă și de a se apropia de obiectivele setate în această competiție.

Meciul Lituania – România va fi transmis de Antena 1.