FCSB – Sparta Praga. Echipa lui Becali își ia adio de la visul Champions League

Photo of author

By Alexandru Stancu

fcsb sparta praga

Antrenorul FCSB, Elias Charalambous, a făcut o declarație imediat după meciul dintre FCSB și Sparta Praga, meci încheiat cu scorul de 2-3 în favoarea echipei din Cehia.

Această înfrângere a eliminat campioana României din cursa pentru calificarea în grupele UEFA Champions League, forțându-i să se concentreze acum pe play-off-ul UEFA Europa League.

Charalambous a recunoscut că echipa nu a reușit să își îndeplinească obiectivul inițial, însă a subliniat importanța reorientării către competițiile rămase. Tehnicianul a afirmat că principalul obiectiv al echipei este acum să obțină un loc în grupele UEFA Europa League și să se concentreze pe performanțele din competiția internă, Liga 1. El a exprimat încrederea că echipa va învăța din greșeli și va reveni mai puternică pentru a atinge aceste noi ținte.

„A fost foarte greu. Știam că treaba va deveni mai dificilă după golul de 3-0. Știam că Sparta este bună la fazele fixe, am primit golul ăla rapid, după a fost penalty-ul. Băieții au reacționat foarte bine, s-au descurcat bine a doua repriză. Din păcate, nu ne-am descurcat. S-a terminat. Ăsta este fotbalul, acum ne vom concentra pe campionat și vom încerca să ducem echipa în Europa League. În fotbal, micile detalii fac diferența.

Adversarul a jucat diferit în comparație cu meciul tur, a jucat cu mingi lungi, repet, când primești 3 goluri nu este ușor. Ne-am făcut singuri viața grea. Am fost aproape să egalăm, dar asta este. Nu mai putem schimba nimic acum. Fanii i-au împins de spate pe băieți chiar și la 3-0. Nu s au oprit nicio secundă. Îmi pare rău că nu am reușit sa trecem mai departe. Capul sus”, a declarat Elias Charalambous.

„Am avut și noi 11 metri. Arbitrul a fost de vină pentru scorul ăsta! Noi am avut 11 metri clar. Putea să fie 3-2 și pentru noi. Putea să fie 1-2 la pauză.

I-a dat unul lui Ștefănescu cu piciorul în cap și nu a dat nimic. A dat 5 minute de prelungire… S-a băut apă și s-au făcut schimbări. Trebuia să dea 8 minute”, a declarat și Gigi Becali, patron FCSB, potrivit Digi24.

FCSB, cunoscută anterior sub numele de Steaua București, este unul dintre cele mai emblematice cluburi de fotbal din România, cu o istorie bogată și un palmares impresionant. Fondat în 1947, clubul a devenit rapid un nume de referință în fotbalul românesc și european. În 1986, FCSB a realizat cea mai mare performanță din istoria sa, câștigând Cupa Campionilor Europeni după o finală dramatică împotriva echipei FC Barcelona. Această victorie a adus recunoaștere internațională și a consacrat FCSB ca o forță în fotbalul european.

De-a lungul anilor, FCSB a câștigat numeroase titluri naționale, incluzând peste 20 de campionate ale României, Cupa României de mai multe ori, precum și Supercupa României. Clubul este renumit pentru dezvoltarea tinerelor talente și pentru promovarea unor jucători care au devenit stâlpi ai echipei naționale a României.

Cu toate că în ultimii ani FCSB a avut parte de provocări și controverse, inclusiv disputa legală legată de dreptul de a folosi numele Steaua, echipa rămâne una dintre cele mai iubite și urmărite din țară. Jocurile FCSB sunt întotdeauna un eveniment major, atrăgând suporteri pasionați și creând un spectacol pe teren și în tribune. Cu o ambiție constantă de a reveni în prim-planul fotbalului european, FCSB continuă să fie un simbol al excelenței în sportul românesc.