FCSB – LASK Linz. Olaru aduce calificarea echipei de la București

Photo of author

By Alexandru Stancu

lask linz fcsb lask linz mihai popescu

FCSB a reușit o calificare dramatică în faza principală a Europa League după ce a învins formația austriacă LASK Linz cu scorul de 1-0, într-un meci disputat joi seara pe Stadionul Steaua din București.

În manșa secundă a play-off-ului, echipa bucureșteană a avut parte de un meci intens, dominând în mare parte jocul, dar fără a reuși să concretizeze până în minutele de prelungire.

FCSB a început bine partida, însă ocaziile semnificative au venit abia spre finalul primei reprize. În minutul 43, David Miculescu a trimis un șut pe poartă, dar portarul Siebenhandl a respins. Florin Tănase a încercat și el să înscrie în minutul 45, însă din nou portarul advers a fost la post. La pauză, scorul a rămas 0-0.

În a doua repriză, FCSB a continuat să controleze jocul, dar golul decisiv a venit abia în minutul 90+3. Darius Olaru a reușit o acțiune individuală spectaculoasă, pătrunzând pe partea stângă și trimițând un șut dintr-un unghi dificil care a adus golul calificării. Această victorie marchează revenirea FCSB în grupele Europa League după șase ani de absență.

Reacția lui Elias Charalambous

„Nu am avut timp să gândesc în momentul golului reuşit de Olaru. Eu nu prea mă gândeam la prelungiri, mă gândeam numai la faptul că trebuie să dăm gol. Iar Olaru şi-a arătat încă o dată calitatea reuşind un gol fantastic.

Să înscrii de o asemenea manieră, într-un meci cu miză, împotriva unui adversar de calibru nu e uşor… sunt foarte fericit pentru Olaru. Nu ştiu dacă el are o ofertă oficială de transfer la acest moment, dar dacă va pleca, vom pierde un jucător foarte important. Dacă aş spune că nu sunt fericit aş minți. Însă trebuie să avem un echilibru în toate. Atunci când pierdem trebuie să fim echilibrați, la fel şi acum. Fanii au fost extraordinari astăzi, au împins echipa de la spate, ne-au fost aproape mai ales în momentele dificile şi de aceea le mulțumesc.

Cel mai bucuros sunt pentru jucătorii mei. Noi nu am pierdut în trei deplasări cu echipe importante în Europa şi am ratat Champions League la un gol, iar asta spune multe despre noi. Acest lucru demonstrează forța şi calitatea pe care o are echipa noastră. Această calificare poate fi un nou început în campionat unde trebuie să acumulăm puncte. Să participăm în grupele Europa League este ceva extraordinar pentru noi, este ceva ce ne face plăcere. Să joci meciuri la 2-3 zile, să întâlneşti echipe puternice din Europa este ceea ce ne dorim. Mâine vom avea tragerea la sorți şi vom vedea cu cine vom juca. Noi vom încerca să câştigăm meciuri, să câştigăm puncte.

Sincer nu am nicio preferință în ceea ce priveşte adversarii. Am spus că îmi doresc cât mai multe echipe româneşti în cupele europene. Acum noi suntem singura echipă rămasă în competiție şi sper ca toți românii să fie mândri de noi„, a declarat Charalambous.

FCSB, cunoscută anterior ca Steaua București, este unul dintre cele mai titrate cluburi de fotbal din România, cu o istorie bogată și un palmares impresionant. Fondată în 1947, echipa a dominat fotbalul românesc de-a lungul decadelor, câștigând numeroase titluri de campioană națională, Cupe ale României și Supercupe. Cel mai notabil moment din istoria clubului a fost în 1986, când Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni, devenind prima echipă din Europa de Est care a reușit această performanță.

VEZI ȘI – Sfântul Alexandru 2024, unul dintre marii apărători ai credinței ortodoxe