FCSB – Gloria Buzău 3-2. Eugen Neagoe a reacționat

Photo of author

By Alexandru Stancu

fcsb - gloria buzău

Gloria Buzău a suferit o înfrângere în meciul cu FCSB, chiar dacă a început partida foarte bine, deschizând scorul în minutul 5. Partida, disputată pe Arena Națională din București, a contat pentru etapa a 12-a a SuperLigii României.

După meci, antrenorul Eugen Neagoe s-a declarat nemulțumit de evoluția echipei sale în repriza a doua. Acesta a subliniat că FCSB nu a avut nicio ocazie clară în prima repriză și a explicat că jucătorii săi au devenit temători în a doua parte a meciului, ceea ce a influențat negativ prestația lor. În ciuda unui început promițător, Gloria Buzău nu a reușit să mențină avantajul și a cedat în fața campioanei României.

”Dacă am văzut eu bine, FCSB nu a avut nicio ocazie în prima repriză, de asta mi-am luat ochelarii. Am făcut acea greșeală, un fault inutil și au dat un gol din lovitură liberă, dar repet, nu cred că au avut șut pe poartă în prima repriză.

În repriza a doua am fost temători, cu toate că le-am zis la pauză că trebuie să avem curaj, să jucăm cu personalitate. Am primit golul al doilea foarte ușor.

Puteam să egalăm, era clar că FCSB va ceda fizic. Spre finalul partidei trăgeau de timp. Nu trebuia să primim golul 3. Era foarte important să nu pierdem, dar îi felicit pe cei de la FCSB pentru victorie.

Nu a fost un joc rău, am jucat pe terenul campioanei, o formație care ne reprezintă în Europa. Băieții au făcut un joc bun, trebuia să le punem poarta în pericol de mai multe ori.

A fost frumos golul lui Jipa, am marcat de două ori, dar am primit 3. Acest lucru nu mi-a plăcut. Trebuie să muncim mai mult. Băieții au făcut un efort foarte mare, însă nu a fost suficient”, a declarat Eugen Neagoe după meci.

După meci, și antrenorul FCSB-ului a vorbit.

”Vreau să-i dedic acest succes în primul rând lui Lix (n.r. – Lixandru), care trece prin momente grele după accidentare. De altfel și jucătorii i-au dedicat victoria, Tavi Popescu a arătat tricoul lui, toți au jucat azi cu gândul la el. Și vreau să le mai mulțumesc fanilor, care ne-au încurajat ca întotdeauna.

Tavi este, așa cum am mai spus și cu alte ocazii, unul dintre cei mai mari fotbaliști din România și sunt sigur că la un moment dat va ajunge și mai sus, are un talent aparte. E clar că poate mai mult

Bîrli se află într-un moment bun, a marcat, și-a făcut treaba, ne-a ajutat, a marcat, iar noi suntem bucuroși pentru el.

Știam ce ne așteaptă la acest meci. După victoria mare de la Salonic, am încercat să trecem repede peste, eram puțin îngrijorat, dar știam că jucătorii știu cât de importantă era victoria de azi pentru noi. Trebuie să obțineam neapărat cele trei puncte.

Așa cel mai important pentru noi este că am câștigat”, a spus Elias Charalambous după meci.

„Am avut emoții mari. Dacă ai 3-1 sau două goluri în avans, nu mai e nevoie de încă 3 goluri. Pasează, distrează-te! A început Olaru numai cu pase decisive, le dădea la ei. Chiar ziceam că asta poate să ne coste. Nu avem profesionalism, se puteau complica lucrurile. Noi aveam 3-1. Dacă ai 3-1, mingea nu mai trebuie să fie la adversar. Noi de ce o pierdeam, ca să alergăm apoi după ea?!”, a spus și Becali.

VEZI ȘI – PAOK – FCSB 0-1. Gigi Becali le-a promis câte 3.000 de euro de „căciulă”