Dinamo București – FCSB 0-2. „Câinii”, învinși fără drept de apel

Photo of author

By Alexandru Stancu

fcsb - gloria buzău / Dinamo București - FCS

Dinamo București – FCSB 0-2. După o prestație dezamăgitoare în derby-ul cu FCSB, „câinii” au parte de o consolare sub formă unei sume considerabile care le va intra în conturi în urma meciului de pe Arena Națională. Potrivit celor dezvăluite de sport.ro cu trei zile în urmă, Dinamo va depăși suma de 400.000 de euro.

În următoarea etapă din campionat, FCSB va avea un alt derby, de această dată ca echipă gazdă, pe Arena Națională. Campioana va întâlni echipa Rapid, în timp ce Dinamo va călători la Sibiu pentru a se confrunta cu Hermannstadt. FCSB a învins-o pe Dinamo cu 2-0 duminică seară în derby-ul etapei #13 din sezonul regulat al SuperLigii României.

De asemenea, acest derby a stabilit un record de asistență pentru acest sezon, cu 45.469 de spectatori prezenți pe Arena Națională. Această cifră reprezintă un record istoric pentru un meci cu Dinamo în calitate de echipă organizatoare pe cel mai mare stadion din țară.

După meci, Charalambous și Kopic au făcut câteva declarații.

„Consider că am început bine meciul, am controlat jocul şi nu le-am dat şanse înainte să deschidă scorul. Pe final de repriză am avut câteva situații de a înscrie, dar deciziile noastre în fața porții nu au fost cele mai bune. În partea a doua am avut un start bun, însă pe parcurs nu am reuşit să fim compacți şi pe final, când am început să riscăm mai mult, am primit şi golul doi, iar meciul s-a încheiat.

Sigur că punctele erau importante, însă marea dezamăgire a mea după acest meci este că nu le-am putut oferi mai mult suporterilor care au venit azi în număr foarte mare. Îmi pare rău pentru ei. Să faci greşeli este normal, trebuie să acceptăm acest lucru şi să mergem înainte.

Toată lumea şi-a dorit să câştige şi a dat totul pe teren azi pentru ei. Suporterii au venit pentru că au văzut că noi începem să realizăm ceva bun în acest sezon. Acum trebuie să analizăm ce nu a mers, să ne recuperăm şi să încercăm să câştigăm următorul meci”, a precizat Kopic.

„Nu avem timp să sărbătorim victoria din derby pentru că ştim că peste câteva zile ne aşteaptă meciul cu Rangers. Trebuie să ne recuperăm cât mai bine pentru a fi pregătiți de întâlnirea de joi. Acum singurul lucru în mintea noastră este acest meci. Nu ne gândim mai departe, o luăm pas cu pas. În meciurile din cupele europene nivelul de dificultate este mai mare, aşa că trebuie să ne pregătim bine, în special când jucăm cu Rangers. Această mare victorie o împărțim cu suporterii noştri care au fost încă o dată alături de jucători. Ştim cât de mult îşi doreau această victorie cu Dinamo şi ne bucurăm că le-o putem oferi.

În prima repriză am reuşit să înscriem, însă apoi am avut unele probele pe care le-am rezolvat după pauză şi nu am lăsat adversarul să ajungă prea des la poarta noastră. Acest lucru s-a întâmplat datorită atitudinii, efortului şi concentrării pe care au arătat-o jucătorii mei. Au urmat întocmai tactica pe care am pregătit-o şi au reuşit. Să câştigăm este foarte important pentru noi”, a spus Charalambous.