CFR Cluj – Universitatea Craiova. Oltenii înving clujenii lui Dan Petrescu

Photo of author

By Alexandru Stancu

CFR Cluj - Universitatea Craiova

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-2. Elvir Koljic și Mitriță au făcut spectacol, ducând oltenii pe primul loc în clasament. Koljic și Mitriță au fost decisivi în derby-ul din Gruia, asigurând victoria Craiovei după trei etape.

CFR Cluj a jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Kamara în ultimul minut al primei reprize. În pauza meciului, Dan Petrescu a avut o criză de nervi, dar nu a fost sancționat de arbitrul Marcel Bîrsan. Koljic și Mitriță au marcat golurile victoriei în prelungiri, stabilind scorul final.

„În prima repriză am jucat foarte bine, ținând cont că am schimbat 10 jucători. A venit acel cartonaș roșu care a schimbat tot meciul. Primul galben inexistent, al doilea putea să dea și galben și roșu. Dar având în vedere că nu a vrut, era de ajuns un galben.

Cu 3 zile înainte de meci, am întrebat cine ne arbitrează, dar știam dinainte. Nu înțeleg de ce cu Universitatea Craiova e delegat mereu același arbitru. De aia am avut acea reacție, nervii. Nu se poate să ne arbitreze același arbitru de 7 ani, când jucăm cu Craiova.

Normal că te influențează dacă joci 11 la 10. Pe final, norocul n-a fost de partea noastră, am avut și bară, și ocazii. Sunt mulțumit de jucători, de atitudinea lor. Am avut o reacție nervoasă la pauză, nu trebuia. La final am încercat să-i liniștesc pe băieți.

Au mai luat galbene, i-am zis (n.r.- arbitrului): `De ce mai stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, lasă-ne să fim supărați`. Mă afectează orice înfrângere, e normal. Presiunea e mare. Ar fi fost altfel dacă dădeam gol pe final și nu primeam pe contraatac. Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă”, a fost reacția lui Dan Petrescu la finalul partidei.

De cealaltă parte, Gâlcă a declarat:

„Știam că va fi foarte greu, am spus asta de la început. Am fost puțin temători, nu ne-am deschis. Meciul s-a schimbat în momentul eliminării. Am avut situații de a face 2-0, fiind chiar aproape de a fi egalați pe contraatac.

Mai avem mult de lucru, mai ales la nivel fizic, însă se văd îmbunătățiri în echipă. Am jucat mult mai sigur în zona centrală, am dat mai multă siguranță echipei și am ajuns în fața porții de mai multe ori. Eu am venit cu gândul de a lupta la titlu. Nu este ușor, este abia începutul.”

CFR Cluj este un club de fotbal din Cluj-Napoca, România, care a devenit unul dintre cele mai de succes și respectate echipe din țară. Fondat în 1907, clubul a avut o ascensiune spectaculoasă în ultimele două decenii.

După promovarea în prima ligă a României în 2004, CFR Cluj a reușit să câștige numeroase titluri de campioană națională, primul fiind obținut în sezonul 2007-2008. De atunci, echipa a adunat multiple trofee, inclusiv Cupe și Supercupe ale României.

Unul dintre punctele forte ale clubului este participarea regulată în competițiile europene, inclusiv în UEFA Champions League și UEFA Europa League, unde au reușit să obțină rezultate notabile, consolidându-și astfel reputația pe scena internațională.