Andrei Rațiu a marcat pentru Rayo Vallecano

Photo of author

By Alexandru Stancu

rayo vallecano andrei rațiu

Andrei Rațiu, jucătorul echipei Rayo Vallecano, a marcat primul său gol în La Liga într-o victorie importantă cu scorul de 3-1 împotriva celor de la Osasuna, în cadrul etapei a cincea a campionatului Spaniei.

Supranumit „Sonic” datorită coafurii sale cu păr albastru afișată la Euro 2024 în timpul reprezentării naționalei României, Rațiu a fost integralist în acest meci și a reușit o execuție impresionantă, înscriind în minutul 67 cu un șut formidabil din afara careului.

Celelalte goluri ale meciului au fost marcate de Mumin pentru Rayo Vallecano în minutul 50, iar Lopez a înscris al treilea gol al echipei în prelungiri, în minutul 90+5. Pentru Osasuna, unicul gol a fost înscris de Garcia în minutul 27.

În urma acestui rezultat, Rayo Vallecano urcă pe locul 8 în clasament, cu 7 puncte, în timp ce Osasuna rămâne pe locul 11, tot cu 7 puncte.

Rayo Vallecano, cunoscut și ca „Rayo”, este un club de fotbal din Madrid care a reușit să depășească limitele impuse de statutul său de echipă mică, devenind un simbol al comunității și rezistenței. Fondat în 1924, clubul a fost deseori umbrit de giganții capitalei spaniole, Real Madrid și Atlético Madrid, dar și-a câștigat un loc special în inimile fanilor și în istoria fotbalului prin valorile sale și prin conexiunea strânsă cu suporterii din cartierul Vallecas.

De-a lungul istoriei sale, Rayo Vallecano a navigat între primele două ligi ale fotbalului spaniol, La Liga și Segunda División, dar a menținut întotdeauna un stil de joc curajos și competitiv. Cu toate că nu s-a bucurat de succesele impresionante ale marilor echipe din Spania, Rayo a demonstrat că spiritul de luptă și devotamentul pot aduce momente memorabile și victorii împotriva adversarilor de top.

Echipa este cunoscută pentru abordarea sa energică și pasională pe teren, iar jucătorii săi sunt apreciați pentru muncă și dăruire, ceea ce a atras respectul chiar și din partea fanilor rivalilor. Unul dintre momentele de vârf ale clubului a fost calificarea în Cupa UEFA în sezonul 2000-2001, unde Rayo a ajuns până în sferturile de finală, depășind așteptările și demonstrând că poate concura la nivel european.

Stadionul echipei, Estadio de Vallecas, este un loc iconic pentru fanii Rayo. Aflat în inima cartierului Vallecas, acest stadion de aproximativ 14.500 de locuri este cunoscut pentru atmosfera electrică creată de suporteri, care sunt considerați unii dintre cei mai devotați din fotbalul spaniol. Aici, fiecare meci devine o sărbătoare a comunității, fanii cântând și susținând echipa necondiționat, indiferent de situația din clasament.

Pentru fanii Rayo, echipa nu este doar o formație de fotbal, ci și o extensie a identității lor. Vallecas este un cartier muncitoresc cu o istorie de luptă socială și politică, iar Rayo Vallecano reprezintă aceste valori pe teren. De-a lungul anilor, clubul și fanii săi au fost vocali în susținerea cauzelor sociale, cum ar fi egalitatea de gen, drepturile minorităților și lupta împotriva rasismului.

Una dintre trăsăturile care diferențiază Rayo Vallecano de multe alte echipe este implicarea sa activă în problemele sociale. Clubul este renumit pentru atitudinea sa progresistă, sprijinind diverse cauze care reflectă valorile comunității sale. De exemplu, Rayo a luat poziție împotriva discriminării, promovând incluziunea și egalitatea pe teren și în afara acestuia.

În 2014, Rayo Vallecano a donat o parte din veniturile obținute din vânzarea biletelor pentru a sprijini o femeie în vârstă care fusese evacuată din locuința sa, un gest care a demonstrat cât de conectat este clubul la nevoile comunității. De asemenea, în 2017, echipa a purtat echipamente speciale în culorile curcubeului pentru a susține drepturile comunității LGBTQ+, un mesaj puternic de solidaritate.